Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Tuesday - 10. December 2019 - Radúz | zajtra Hilda

PIS.sk

V Hanušovskom kaštieli predstavia najnovšie akvizície múzea

Krajské múzeum v Prešove sprístupní vo svojom barokovom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou nezvyčajnú prezentáciu. Na jednom výstavnom mieste sa tak ocitnú najnovšie zbierky z fondov histórie, etnológie a umeleckej histórie. Návštevníci tu uvidia rôzne nezvyčajné predmety, môžu spoznať ich príbeh a pôvodných majiteľov, ale aj ich remeselnú a spoločenskú cenu.

Názov výstavy „Z akvizície múzea“ je odvodený od procesu nadobúdania zbierkových predmetov. Hanušovské múzeum, ako zbierkotvorná inštitúcia pod taktovkou Krajského múzea v Prešove, chce takouto netradičnou formou prezentovať veci, ktoré nadobudlo počas obdobia rokov 2018 a 2019.

„Múzeum chce takýmto spôsobom širokej verejnosti ozrejmiť neľahký nadobúdací proces, čiže akvizičný proces. Našou základnou úlohou je totiž vedeckým a odborným spôsobom nadobúdať, prezentovať a uchovávať vzácne zbierkové predmety, “ vysvetľuje Ing. Samuel Bruss, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce.

Medzi najvzácnejšie prezentované predmety podľa neho nepochybne patrí kolekcia historickej tlače z obdobia baroka z  knižnice grófa Samuela Dessewffyho, niekdajšieho župana Šarišskej stolice. Ďalšou perličkou sú knihy grófa Štefana Esterházyho, nevlastného otca grófa Františka Dessewffyho, ktorý bol do roku 1820 majiteľom hanušovského kaštieľa.

„Tieto vzácne historické tlače zachránil intelektuálny učiteľ Jozef Kolarčík Fintický po prechode ruského frontu v roku 1945 z kaštieľa z Fintíc.  Múzeum ich tento rok získalo do svojich fondov od jeho potomkov, “ prezradil Mgr. Ondrej Glod, historik Krajského múzea v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce.

Za výnimočnú považuje tiež vystavovanú kolekciu rodinných fotografií získaných darom od potomkov starobylého rodu Dessewffyovcov z marhaňskej vetvy a barokovú plastiku umučeného pána Ježiša Krista z Rafajoviec. Unikátnosť výstavy dopĺňa podľa neho aj zlátená porcelánová súprava z obdobia polovice 19. stor. z Vranova nad Topľou či odpočívadlo z obdobia Louis Philippe z roku 1850.

„Toto odpočívadlo patrilo židovskej rodine Alexandra Wohla – známeho obchodníka zo sušenými bylinami z Hanušoviec nad Topľou. K mimoriadnym akvizíciám však určite radíme aj časť získanej židovskej Tóry z 18. stor. na pergamene, ktorá prezentuje prvú a druhú knihu Genezis, “ dodáva Glod.

Slávnostná vernisáž sa uskutoční v stredu 27. novembra 2019 v priestoroch kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou. Výstava potrvá do 30. decembra 2019.

Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

 
  26.11.2019 | Autor: Rastislav Žitný | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 130 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS