Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Monday - 18. November 2019 - Eugen | zajtra Alžbeta

PIS.sk

FS ŠARIŠAN: Ro©k na dzedzine

Mesto Prešov a Galéria v Caraffovej väznici vás pozývajú na unikátnu výstavu. Už 12. novembra máte jedinečnú možnosť zažiť v priestoroch galérie emócie, tradície aj trochu iný pohľad na kultúru našich predkov.

Zámerom projektu je sprostredkovať súčasnej generácii pohľad na spôsob života našich predkov zachytený a prezentovaný prostredníctvom viacerých umeleckých žánrov - umeleckej fotografie (výstava a kalendár), hudobného a speváckeho umenia (CD nosič), etnografických reálií (publikácia), tanečného a dramatického umenia (záverečný program).

Prostredníctvom jednotlivých mesiacov roka tvorcovia predstavujú významné prejavy rodinného a výročného zvykoslovia a zachytávajú emóciu dôb minulých.

S námetom prišla bývala členka FS Šarišan Sisa Matisová Kravcová, ale keďže členovia FS Šarišan zistili, že nie sú jediní, ktorých odkaz kultového filmu Martina Ťapáka inšpiroval, rozhodli sa pre iný prístup a spracovanie.

Rok recesisticky zmenili na Ro©k, čo vyjadruje nielen hudobný žáner, ale c v krúžku je zároveň vyjadrením ochrannej známky. To predurčuje aj mieru štylizácie, ktorou je FS Šarišan už dlhodobo charakteristický. Ďalším inovatívnym prístupom je trojročná práca na diele, ktorého základ tvorí 12 štylizovaných fotografických obrazov jednotlivých mesiacov roka s 13-tym bonusom.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 12. novembra 2019 v Galérii Caraffovej väznice o 16.00 hod. Fotenie zabezpečil medzinárodne uznávaný fotograf Jano Štovka. Do jednotlivých obrazov oslovili najvýznamnejšie osobnosti z oblasti kultúry nášho kraja.

Ponuku na spoluprácu prijali Peter Lipa, Katka Knechtová, Katka Koščová, Martin Husovský (Komajota) a Veronika Husovská, Heľeňine oči, Hrdza, manželia Stražanovci, Valika Furješová, Gabika Marcinková, Stanka Kašperová, Žeňa Libezňuk, Mišo Hudák, Marián Čekovský, Milan Junior Zimnýkoval, Marcel Merčiak, Kandráčovci, Anka Servická, Marka Mačošková, Anka Poráčová, aj bývalá členka FS Šarišan Ivana Christová.

Vytvorené obrazy budú v priebehu 3 rokov postupne oživované prostredníctvom ďalších umeleckých žánrov. Budúci rok ožijú prostredníctvom hudby, na ktorej by sa mali podieľať jednotliví hudobní protagonisti spolu s Ľubom Šebejom a ďalšími hosťami. FS Šarišan tiež chce jednotlivé obrazy zasadiť do etnografického kontextu a vydať kalendár, prípadne podrobnejšiu publikáciu. Umelecké texty aj etnografický materiál čerpá z výskumov Jána Lazoríka, ktorého odkaz a osobnosť je stále nedostatočne cenená.

A nakoniec dielo ožije prostredníctvom tanečného a dramatického umenia. Táto záverečná divadelná podoba diela bude reprezentačným programom 55. výročia založenia FS Šarišan. Ponuku na spoluprácu prijala renomovaná režisérka Julka Rázusová, choreografi Laco Cmorej, Ivanka Kučerová, Vilo Mikula a ďalší...

 
  7.11.2019 | Pridal: Michaela Svatová | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 223 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS