Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Monday - 18. November 2019 - Eugen | zajtra Alžbeta

PIS.sk

Mesto Prešov chystá obnovu nádvoria pred národnou kultúrnou pamiatkou PKO Čierny orol

Na nádvorí pred budovou Čierneho orla sa začína realizovať pamiatkovo-archeologický výskum. Po ukončení prvej etapy prieskumu, plánuje mesto začať so stavebnými prácami na renovácii nádvoria.

Mesto Prešov začalo s obnovou historickej budovy Čierneho orla ešte v roku 2018. Zničenú omietku nahradila úplne nová fasáda vrátane malieb a náterov kovových konštrukcií. Práce v objeme takmer 438 tisíc eur zrealizovala stavebná firma, ktorá uspela v procese verejného obstarávania. Nakoľko ide o historický objekt, zhotoviteľ postupoval podľa odporúčaní Pamiatkového úradu Slovenskej republiky s dôrazom na zachovanie architektonických detailov.

Zámerom mesta je pokračovať v obnove historického areálu, súčasťou ktorej je aj renovácia nádvoria Čierneho orla. Stavebným prácam však musí predchádzať pamiatkovo-archeologický výskum, ktorý vykoná víťaz verejného obstarávania za 29 220 eur. Realizácia výskumu je rozdelená na dve etapy. Prvá etapa zahŕňa terénny výskum a jej cieľom je identifikovať a preskúmať archeologické objekty na mieste navrhovanej stavby. Realizovaná bude formou dvoch ručne kopaných sond, pričom zhotoviteľ výskumu bude vychádzať aj z historických mapových podkladov Ukončenie prvej etapy výskumu je naplánované 15.12.2019. Vyhotovená bude aj dokumentácia s návrhom postupu výskumných prác pre druhú etapu, ktorá bude prebiehať súbežne s realizáciou stavebných prác na obnove samotného nádvoria.

História prešovského PKO

PKO Čierny orol sa nachádza na Hlavnej ulici v historickom jadre mesta Prešov. Tento objekt je zapísaný v ústrednom zozname pamiatkového fondu, registri nehnuteľností národných kultúrnych pamiatok. S hlavným námestím je prepojený úzkou pasážou s nádvorím. Budovu postavili v 40. -tych rokoch 19. storočia a po rozsiahlom požiari v roku 1887 bola stavebne upravená v neorenesančnom štýle. Objekt slúži od svojho vzniku na kultúrno-spoločenské účely, ako objekt mestskej reduty. Budova má 3 podlažia (1 podzemné a 2 nadzemné).

 
  6.11.2019 | Pridal: Michaela Svatová | Mesto Prešov | zobrazené: 215 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS